Sydney

Sydney

09 October 2013

Austraalia teise aasta viisa

Hakkasin uurima, kuidas saada teise aasta viisa (Pool tekstist on kirjutatud kaks kuud tagasi ja suur osa infost valitsuse kodulehelt võetud). Minu esimese aasta viisa saab läbi 23. oktoober 2013, aga tahaksime teise aasta viisa avalduse sisse anda enne septembri algust, sest siis tõusevad viisa hinnad taaskord. Teise aasta viisa saamiseks tuleb töötada kusagil primaarsektoris 88 päeva (3 kuud). Näiteks korjata puuvilju, loomi toita farmis, majade värvimine, keskkonnatöö, tellingute ülesseadmine jne. Kui kusagil töö saada, tuleb ikkagi tööandjalt üle küsida, kas nende käest saab teise aasta viisa päevad! Millised tööd aga ei sobi? Näiteks kaevanduses tubade koristamine, farmis lapsehoidjana töötamine. Farmipäevi ei pea tegema ainult ühe tööandja juures, võib kasutada erinevaid. 

Kuidas käib farmipäevade arvestamine? Igal ettevõttel on oma tööpäeva pikkuse standard ehk tavaline tööpäev kestab näiteks 8 tundi. Seega läheb farmipäevana kirja üks päev, kui oled töötanud vähemalt 8 tundi. Kui töötad päevas näiteks 16 tundi, siis seda ei saa arvestada kahe farmipäevana. Meie ettevõtte standard on 7 tundi päev, seda järeldan sellest, et nad tahavad minimaalselt anda meile 35 tundi nädalas, jagan selle viiega ja saangi seitse. Täiskohaga töötajad saavad aga nii teha, et kuna nad on täisajaga tööl 3 kuud ja töötavad 5 päeva nädalas, saavad nad arvestada ka nädalavahetuse päevad farmipäevadena. Kui sa töötad aga casualina ehk juhutöötaja, ajutine töötaja või oled poole kohaga tööl, siis pead arvestama ainult konkreetseid päevi, mil oled tööl olnud. Mina näiteks olen palgatud juhutöötajana. 

Viisa paberimajandus. Muidugi tuleb ära tõestada, et oled oma 88 farmipäeva ära teinud. Selleks on sul vaja originaale või koopiaid järgenvatest:

  • palgatõendeid (payslip)
  • group certificates (ei saa aru, mida sellega täpselt tahetakse)
  • palga kokkuvõtteid (payment summary, mille tööandja saadab tavaliselt maksuaasta lõpus)
  • maksudeklaratsioone (tax return, see saadeti paberkujul mulle Eestisse)
  • tööandja viiteid (nimi, telefoni nr jne)
  • Avaldus, kus tööandja kinnitab, et oled oma farmipäevad ära teinud (Form 1263)
  • pangakonto väljavõte


Sinna tuleb lisada oma nimi, passi nr, telefoni number, aadress; tööandja nimi, telefoni number, tööandja allkiri jne. Mina sain aru, et eelnevast loetelust ei pea kõiki dokumente olema, aga kui on, siis seda kiiremini saad oma viisa kätte. 

Teise aasta viiisa puhul võidakse sult küsida meditsiinilisi teste, näiteks eestlaste puhul on levinud kopsuröntgeni tegemine. Osadel inimestel küsitakse seda nii esimese kui ka teise aasta viisa puhul. Võidakse küsida ka pangakonto väljavõtet, et sul ikka 5000 dollarit on kontol jne. Viisas küsiti ka seda, kas ma olen viimase 12 kuu jooksul kopsuröntgenit teinud. Kahjuks oli vastus eitav, sest tegin seda pisut vähem kui 13 kuud tagasi. Napilt aga siiski. 

Teise aasta viisa kandideerimine internetishttp://www.immi.gov.au/e_visa/working-holiday.htm
Seal saab valida kahe variandi vahel, need erinevad sellest, kas oled taotlemise hetkel Austraalias või mitte. Siis tuleb avaldus ära täita, selle lõpus saad sa lisada igasugu dokumente-faile, mis peaksid olema abiks sinu teise aasta viisa saamiseks. Kõik need eelnimetatud dokumendid ja lisaks ka muud nt lahutuse paberid, nimemuutused jne. Otseselt ühtegi dokumenti seal kohustuslikult ei küsitud, mina aga lisasin kõik Graincorpi palgatõendid, kahe tööandja maksukokkuvõtted, form 1263 (kus on minu ülemuse allkiri), maksudeklaratsiooni kirja (ema tegi pilti, saatis meilile) ning esimese tööandja tööpakkumiskirja (Letter of offer).

Viisa maksis 420 dollarit ja jään põnevusega ootama, kunas selle kätte saan, sest esimese aasta viisa aegub 23 oktoober!

____________________________________________________
Info teise aasta viisa nõuete kohta:

Info, mis tööd arvestatakse teise aasta viisa saamiseks:



No comments:

Post a Comment