Iga kord kui kellegi uue inimesega pikemalt räägid, tuleb üsna kiirelt küsimus: "Kust sa pärit oled?". Vastan seepeale, et Eestist. Seejärel tuleb kaks varianti vastuseid. Inimesed, kes ei tea, kus Eesti on, vastavad tavaliselt vaikselt: "Hmm." või "Oh". Ma vahest siis uurin ise, et kas sa tead, kus see asub. Siis öeldakse ei. Hakkan siis seletama, et meie naabrid on Soome, Venemaa, Läti ja üle lahe ka Rootsi. Siiamaani vähemalt nad teavad, kus Soome ja Rootsi on.
Teine variant on see, kui peale Eesti ütlemist hakatakse kohe rääkima, mida või keda nad Eestist teavad. Võiks öelda, et siiamaani umbes alla pooltel on mingisugune kokkupuude eestlastega. Üldjuhul on need eestlased olnud tööl nende farmis või nagu meie - Graincorpis või muudel töökohtadel. Kuulsaid inimesi nad küll Eestist ei tea. Ega meil maailma mastaabis väga neid pole ka.
Austraalia. Veel üks tehisjärv meie lähedal |
Põhilised küsimused, mida austraallased Eesti kohta uurivad:
1. Kus see asub
2. Kui suur teie riik on
3. Mis on rahvaarv? Vastan, kuskil 1,4 miljonit. Aussid: "Nii vähe"
4. Mis keelt te räägite? (Paljud millegipärast on arvanud, et nii väiksel riigil ei ole oma keelt)
5. Mis on põhilised majandusharud? (Ma vastasin: turism, infotehnoloogia)
6. Mis on teie tunnipalk? Siinkohal tekivad kõigil suured silmad. Mina vastasin, et kusagil 3 dollarit tunnis (siin on enam-vähem 20 daala tund). Seepeale uuritakse:
7. Kui kallid Eestis asjad on? Ma vastan, et enam-vähem sama, mis siin, kohati odavam. Siis on aussidel veel suuremad silmad. Nad tahavad teada, et
8. Kuidas te seal ära elate? Ja siinkohal ei oska väga isegi vastata. Otseselt nagu väga puudust pole millestki olnud, aga eks ema ja vanaema on elu kergendanud. Ega üksi sellise palgaga küll ära ei elaks.
9. Mis spordialad eestlasi huvitavad? Kuna Austraalias on sport päris tähtsal kohal ja nad väga tihedalt jälgivad näiteks rugby't, uurivad kas meil ka sellised spordialasid on. Vastame neile, et meil on populaarsed korv- ja võrkpall ning oleme võitnud medaleid peamiselt suusatamises.
9. Mis spordialad eestlasi huvitavad? Kuna Austraalias on sport päris tähtsal kohal ja nad väga tihedalt jälgivad näiteks rugby't, uurivad kas meil ka sellised spordialasid on. Vastame neile, et meil on populaarsed korv- ja võrkpall ning oleme võitnud medaleid peamiselt suusatamises.
Saunamaja Muhumaal |
Tavaliselt nende küsimustega piirdutakse või panid need viimased numbrid neid lihtsalt sügavalt mõtlema. Ei tea. Siis hakkan ise rääkima Eestist. Seda, milline on meie loodus. Räägin, et meil üldse mägesid ei ole. Räägin, et kõige kõrgem "mägi" on meil 316 meetrit. Järgmine koht, kus nad imestavad.
Siis räägin neile meie talvest, et meil on vahest poolemeetrine lumi maas ja siis sa lähed igal hommikul õue, hakkad omale teed kühveldama, siis paned auto sooja, kaabid autolt lume maha, sulatad klaase jne. Esimene mõte aussidel üldse talve kohta on see, et nemad küll ei suudaks nii külmas keskkonnas olla. Oleme rääkinud, et talvel -15 ja -25 pole väga eriline nähtus. Ma olen kiitnud, et meil on talvel jääteed jne. Ma imestan, et selle kohta pole nendel mingisugust huvi. Oleme rääkinud natuke ka meie saunakultuurist ja nad väga imestavad, kuidas me julgeme ronida paljalt saunalavale paljude inimestega. Ega sellele ei oska isegi vastata, eestlased muidu on ju kinnised. Räägin neile veel, et meil pole nii palju ohtlikke ja surmavaid loomi nagu neil siin.
Huvitav oli see, kui meie töökaaslane uuris, mis muusikat me kuulame ja kas teil ikka on ka samad popp-lood raadios nagu meil siin. Kui vastasime, et jah, kõik need Madonna, Britney'd ja Rihannad on ikka meie raadiotes ka, siis ta tundus natuke imestanud olevat. Siiamaani on igatahes austraallastel positiivne tagasiside eestlase kohta, mida on väga meeldiv kuulda. Austraallased arvavad, et eestlased on väga toredad, sõbralikud. Eraldi suure plussina toovad nad välja selle, et oleme hästi töökad ja organiseeritud mõtlemisega ning me oskame väga hästi inglise keelt.
No comments:
Post a Comment